
Pretože folklór je dokonalosť...
Oblasť Liptova
Tradičné tance Liptova sú späté s pôvodnou roľníckou kultúrou a valasko-pastierskou kultúrou horských oblastí. Sú to najmä krútivé tance pomalého tempa typu do krutu, tance rýchleho tempa typu do skoku, mužské ale aj spoločné verbunky, chorovody a spievané kolesové tance. S valaskou kultúrou sa spájajú skôr odzemky, hajduchy, medviedky, cipovičky a cindrušky.
Z tanečných charakteristík Liptova je rýchly zánik pôvodných tancov v oblastiach so „svetobežníckymi“ zamestnaniami a veľké množstvo módnych tancov prinesených s potuliek za robotou. Boli to rôzne štvorylky, čardáše, polky, mazúrky, valčíky, množstvo strofických tancov a najmladšie zo zľudovelých šimi a fox Takouto oblasťou je hlavne stredný, husto osídlený Liptov a blízke okolie železnice.
Cindruška - je dievockým tancom odzemkového charakteru. Tancoval sa s malými obmenami vo všetkých hornoliptovských lokalitách. Tancoval sa na pieseň „Hej, cindruška, cindruška“ najmä na priadkach v kúdelných izbách, keď dievky boli usedené a chceli sa trochu rozhýbať, ale aj zabaviť. Nosným tanečným motívom bolo skákanie v drepe.
Čuchom z Važca - je kolesový tanec dievok, ktorý sa tancoval pri každej tanečnej príležitosti. Tancovať sa začínal vždy na známe piesne „Červenuo jabĺčko“ a „Gúľauo sa gúľauo“. V pokračovaní tanca sa spievali aj iné piesne.