Pretože folklór je dokonalosť...


Kroje

Kroj je tradíciou každej obce. Je tradičný svojím zdobením, výšivkou a spôsobom, ako je vyšívaný. Hlavné rozedelenie kroja je na mužský a ženský. Ďalej poznáme kroj sviatočný a pracovný. Sviatočný kroj sa využíval počas sviatkov, v nedeľu, keď boli svadby, krstiny a iné dedinské slávnosti.

A z čoho vlastne pozostávajú kroje?

Ženský kroj:

Ženský kroj pozostáva zo spodníka, oplecka, sukne, zástery a živôtika tiež zdobeného výšivkou.U vydatých žien je to čepiec a mladé dievky nosili zapletené vrkoče a v nich stužku. Stužka bola zvyčajne rovnakej farby ako boli vyšité opliecka.

     

 

Mužský kroj :

Mužský kroj pozostáva z košele, nohavíc a vesty zdobených výšivkov. Muži mávajú pri tancovaní na čižmách ostrohy, zvukom ktorých vedia vytvárať tanečné motívy veľmi bohaté na rytmické obmeny.

Sviatočný mužský kroj bol tvorený z nohavíc, ktoré sa nazývali široké gety, z košele so širokými rukávmi, z kožušinovej vesty a z kabanice.

Nohavice boli vyšívané drobnými znakmi na súkne. Na nohaviciach sa nosil hrubý opasok, ktorý bol vyrobený z kože. Vyrábal ho brašnár. Väčšinou sa nosili biele nohavice, ale vyšívalo sa aj na čierne súkno. Košeľa bola vyšívaná na plátne. Dĺžka košele bola len pod prsia. Vyšívali sa kvietky farebnými niťami. Na vrchu sa nosila kožušinová vestička, ktorá bola vyrobená z ovčieho rúna. Kabanica bola prehodená krížom. Pripevnená bola remeňom. Vyšívalo sa na čierne súkno.

Pracovný odev bol skoro taký istý, ale nebol zdobený. Nohavice neboli široké, ale mrkvového strihu. No a košeľa bola dlhá a zakasávala sa do nohavíc. Na vrchu sa nosila vesta, ktorá počas zimy hriala. Od vnútornej strany bola kožušina.